Baner eko soft 2023 bdo

Ostatnie rozporządzenia do ustawy o odpadach - stan prac legislacyjnych

Large gavel 1017953 19200

Zmiana władzy i zbliżający się koniec roku wyraźnie wpływa na przyśpieszenie prac legislacyjnych. Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego w ostatnim tygodniu uaktualniono wiele projektów rozporządzeń. Postępy widać także w zakresie przepisów dotyczących gospodarki odpadami.

Co raz bliżej 23 stycznia 2016 r. 

Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 122) przesunęła termin wydania części rozporządzeń do ustawy na okres 36 miesięcy od dnia jej wejścia w życie tj. do 23 stycznia 2016 r. Termin ten zbliża się nieuchronnie, a wiele rozporządzeń wciąż jest w fazie projektu.   

Rozporządzeń bez liku

Dotychczas wydano już 15 rozporządzeń do ustawy o odpadach z 2012 r. Osiem kolejnych rozporządzeń czeka na dopracowanie i publikację. Rozporządzenia te są konieczne z uwagi na fakt, iż ustawa nie precyzuje wszystkich poruszanych w niej zagadnień.     

MBP w oczekiwaniu na publikację

Minister Środowiska podpisał budzące wiele emocji Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. Projekt z 28 lipca 2015 r. zostanie opublikowany do końca listopada. Nowe rozporządzenie narzuca m.in. prowadzanie mechanicznego przetwarzania odpadów w zamkniętym budynku, wyposażonym w szczelne podłoże i system wentylacji. Projekt dopuszcza także skierowanie frakcji podsitowej do spalarni odpadów, a nie jak dotychczas wyłącznie na składowiska. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. poza zapisami dotyczącymi warunków prowadzenia mechanicznego przetwarzania odpadów. Prowadzący instalacje MBP będą mieli 2 lata na ich dostosowanie.

Przekazywanie odpadów osobom fizycznym po nowemu

Kolejnym z oczekiwanych rozporządzeń jest nowe Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi  na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku. Nowy projekt zakłada m. in. zawężenie listy odpadów, które mogą być przekazywane oraz wprowadzenie limitów ilości odpadów, jakie będzie można przekazywać osobom fizycznym.  Projekt został notyfikowany do Komisji Europejskiej i oczekuje na publikację.

Nowe zasady w transporcie odpadów

Projekt Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów, który także wywołał burzę w środowisku branżowym, będzie musiał poczekać co najmniej do końca roku. Projekt dość późno został notyfikowany do Komisji Europejskiej, w związku z czym do 31 grudnia 2015 r. obowiązuje tzw. okres stanstill, czyli okres wstrzymania procedury legislacyjnej dla tego rozporządzenia. Do tego czasu nie można wprowadzać żadnych zmian w projekcie, ani skierować projektu do podpisu ministra. Warto przypomnieć, że projekt zakłada konieczność oznaczania pojazdów transportujących odpady za pomocą białej tablicy z napisem „ODPADY” o określonych wymiarach.

Zmiany nie tylko w odpadach

Nowe rozporządzenia pojawiają się obecnie nie tyko w gospodarce odpadami. 16 listopada opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 października 2015 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, zawierające stawki na rok 2016 wykorzystywane do naliczania opłat środowiskowych za emisję gazów i pyłów do powietrza, pobór wód, odprowadzanie ścieków oraz składowanie odpadów, składanych do urzędu marszałkowskiego. Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się także projekt nowego Rozporządzenia  Ministra Środowiska w sprawie wzoru formularza sprawozdania za rok 2015 i za rok 2016, który określa wzór sprawozdania w gospodarce opakowaniowej do czasu utworzenia BDO. W opracowaniu znajduje się także kilka projektów rozporządzeń do ustawy o tzw. F-gazach tj. do Ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych m.in.: dotyczące utworzenia Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej, ustalenia wzoru Karty Urządzenia i wzoru Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej, czy wzoru sprawozdań dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową lub fluorowanych gazów cieplarnianych.

Jak zwykle prawodawcy zapewniają nam zestaw nowych przepisów na nowy rok. O wszystkich nowościach, jak zwykle będziemy informowali w naszym newsletterze.

 

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Zdjęcie: pixabay.com

Newsletter