Rodzime przedsiębiorstwa działające w szeroko pojętej branży ochrony środowiska nie mają się czego wstydzić jeżeli chodzi o jakość oferowanych towarów i usług. Często ich działania są bardziej zoptymalizowane, posiadają nowocześniejsze rozwiązania w porównaniu do niektórych zagranicznych firm. Konkurencyjność stanowią też ceny, niższe niż oferowane przez przedsiębiorstwa z innych krajów. W niektórych dziedzinach możemy pochwalić się na tyle innowacyjnymi rozwiązaniami, że wiele z nich nie posiada nawet swoich ekwiwalentów koncepcyjnych. Problemem stanowi jednak przebicie się na rynkach nierodzimych. Niestety nasze firmy nie są postrzegane jako godne zaufania. Zagraniczni klienci często sceptycznie odnoszą się do tematu nowych technologii pochodzących z Polski. Pomimo rozwiniętego know-how oraz posiadania odpowiedniego zaplecza technologicznego, przedsiębiorcy często nie potrafią odpowiednio „sprzedać się” na zagranicznych rynkach.
Państwo wspiera
W oparciu o współpracę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, powstał projekt GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii. Założeniem projektu jest pomoc polskim przedsiębiorcom w promowaniu się na arenie międzynarodowej. Dzięki uczestnictwu w programie firmy będą mogły liczyć na pomoc w zakresie tworzenia materiałów promocyjnych dla swoich rozwiązań, wsparcia w czasie targów międzynarodowych, czy też korzystania z zagranicznych misji handlowych. W ramach programu organizowane będą też szkolenia omawiające między innymi:
-
techniki sprzedaży złożonych rozwiązań technologicznych i przechodzenia od konkurencji cenowej do konkurowania wartością,
-
budowa przekazów marketingowych dla klientów i dziennikarzy,
-
przygotowywanie biznesplanów nowych przedsięwzięć,
-
zdobywanie środków na rozwój i realizację projektów (w tym w ramach Programów Operacyjnych Infrastruktura i Środowisko oraz Innowacyjna Gospodarka),
-
patentowanie wynalazków w Polsce i za granicą.
W tym roku obywa się już IV edycja programu GreenEvo, wnioski przyjmowane są od 02 stycznia do 18 lutego. Uczestnicy swoje rozwiązania mogą zgłaszać w takich kategoriach jak:
-
odnawialne źródła energii,
-
przyjazne dla środowiska rozwiązania dla przemysłu wydobywczego,
-
systemy wspierające monitorowanie i gromadzenie informacji o środowisku naturalnym,
-
technologie sprzyjające ochronie klimatu,
-
technologie wspierające gospodarkę odpadami,
-
technologie wodno-ściekowe,
-
technologie niskoemisyjnego transportu,
-
rozwiązania wspierające oszczędność energii i materiałów, w tym budownictwo pasywne.
Beneficjenci będą mogli ubiegać się o dofinansowanie kosztów działań realizowanych w ramach programu.