W miarę upływu czasu doprecyzowaniu ulegają przepisy oraz wytyczne w zakresie postępowania z odpadami w czasie epidemii.
Nowe wytyczne, opracowane przez Ministerstwo Klimatu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) pt.: „Wytyczne w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii)” skierowane są do:
- gmin,
- osób zdrowych objętych kwarantanną oraz osób stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniani się koronowirusa,
- osób przebywających w izolacji,
- podmiotów zajmujących się odbiorem odpadów i gospodarowaniem odpadami.
Zgodnie z treścią wytycznych kwarantanną obejmuje się osoby zdrowe, które były narażone na zakażenie, natomiast izolacją obejmuje się osoby chore (zarażone koronawirusem). Z tego powodu większymi restrykcjami objęto odpady z miejsc izolacji. Pomimo tego, odpady wytwarzane zarówno w miejscach kwarantanny jak i miejscach izolacji, nadal klasyfikowane mają być jako odpady komunalne. Sposób postępowania z tymi odpadami określony w wytycznych ma zapewnić ograniczanie rozprzestrzeniania się epidemii.
Wśród wytycznych dla gmin znalazło się m.in. zapewnienie, w miarę możliwości, worków w określonym kolorze i/albo oznaczonych symbolem (np. napisem „C”), w celu ułatwienia identyfikacji odpadów z miejsc izolacji oraz zapewnienie odbioru tych odpadów nie rzadziej niż co 7 dni.
Osoby objęte kwarantanną powinny stosować dotychczasowe zasady segregacji, a jedynie zużyte maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne zbierać w workach, które po zawiązaniu powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
Osoby objęte izolacją powinny m.in. gromadzić wszystkie odpady w jednym worku (bez segregacji), odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru, nie zapełniać worka powyżej ¾ jego pojemności i nie zgniatać go, a także w miarę możliwości worek spryskać preparatem wirusobójczym.
Natomiast podmioty odbierające i gospodarujące odpadami powinny magazynować selektywnie zebrane odpady przez 9 dni przed skierowaniem ich do przetworzenia, ponieważ zgodnie ze wstępnymi wytycznymi Komisji Europejskiej, po 9 dniach odpady przestają stanowić zagrożenie. Nie powinni oni przetwarzać odpadów z miejsc izolacji z udziałem osób sortujących. W przypadku braku możliwości przetwarzania odpadów na liniach całkowicie zautomatyzowanych, odpady należy kierować bezpośrednio do unieszkodliwiania (zaleca się termiczne przekształcanie lub bezpośrednie składowanie najlepiej na składowiskach z instalacją do aktywnego odgazowania).
Z treścią wytycznych można zapoznać się pod adresem:
Zdjęcie: pixabay.com