Kosz modernizacji oczyszczalni pochłonął już 500 milionów euro. Część środków przeznaczonych na jej rozbudowę pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Kosz całkowity projektu może wynieść nawet jeden miliard euro. „Nigdy nikt nie realizował wcześniej tak dużego przedsięwzięcia, jeśli chodzi o ochronę środowiska. W skali Europy, od co najmniej dziesięciu lat nie realizowano nawet podobnego przedsięwzięcia. To gigantyczna skala” - powiedział Minister Środowiska Marcin Korolec. Po oddaniu oczyszczalni w użytkowanie zysk ekologiczny, jaki przyniesie będzie znaczący. Do tej pory aż 70 procent nieoczyszczonych ścieków komunalnych trafiało bezpośrednio do Wisły. Na szczęście po zakończeniu budowy oczyszczalni w 2015 roku ponad 95 procent Warszawy znajdzie się w zasięgu systemu działania oczyszczalni. W ramach modernizacji zostaną zabezpieczone wszelkie nieszczelności, jakie były do tej pory w zbiornikach. Zbudowane zostaną też dziesiątki kilometrów nowej infrastruktury wodociągowej.
Skala inwestycji
W ramach realizacji budowy projektu wzięło udział między innymi; 1000 robotników i 21 dźwigów. Sama budowa pochłonęła 24 tysięcy ton stali, 218 tysięcy m3 betonu oraz 60 km rur. W ramach obszaru inwestycji o powierzchni 52 ha znajduje się kilkadziesiąt obiektów, między innymi: 10 reaktorów biologicznych, każdy o powierzchni boiska do piłki nożnej.
Nowoczesna technologia
Dla władz Warszawy projekt ten, był jednym z ważniejszych. Oczyszczalnia jak do tej pory w ramach swojej działalności przyjmowała ścieki tylko z praskiej strony miasta. Reszta obszaru, nie była obsługiwana z uwagi na, nie spełnianie obowiązujących przepisów unijnych przez oczyszczalnie. Po modernizacji oczyszczalnia będzie wykorzystywać nowoczesne technologie, dzięki czemu możliwa stanie się całkowita utylizacja ścieków. Dodatkowo w ramach tego procesu powstanie biogaz, który będzie można zastosować do celów grzewczych.
Zwiększenie efektywności
Jednym z głównych założeń projektu było też zwiększenie przepustowości oczyszczalni z 240 000 m3/d do 435 300 m3/d oraz przyjęcie maksymalnego przepływu z wodami deszczowymi. Aktualnie oczyszczalnia obsługuje zarówno stolicę oraz gminy ościenne: Legionów, Zielonki i Marki oraz osady powstałe w procesie uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie.
Inwestycja poprawi nie tylko, stan środowiska, ale także zwiększy komfort życia mieszkańców Warszawy. Także jakość ścieków zostanie dostosowana do standardów jakie przyjęła Polska wstępując do Unii Europejskiej.
Źródła: ekonomia24.pl
Zdjęcie: sxc.hu