Baner kom bud

Małe przedsiębiorstwa odbierające odpady zagrożone

Large fff1f0

Zgodnie ze znowelizowana ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 lipca 2013r. odpowiedzialność za gospodarkę odpadami przejmą gminy. Do tego czasu muszą one podpisać umowy z odpowiednimi firmami, wyłonionymi w ramach przetargu, które przejmą ten obowiązek. Koszt całego przedsięwzięcia ponosić będą mieszkańcy danych miast, w rama tzw. „opłaty śmieciowej”. Wszystkie zmiany doprowadzą do sytuacji, w której większość drobnych przedsiębiorców zajmujących się odbiorem odpadów komunalnych, przestanie prosperować na rynku. Spowodowane to będzie nie spełnianiem wymogów, jakie miasta będą stawiać firmom startującym w ramach przetargu. Na rynku utrzymają się tylko duże firmy, które bez problemu będą w stanie obsłużyć duże obszary miast, odbierając śmieci od tysięcy mieszkańców.

Działalność Stowarzyszenia "Ekon”

Taka sytuacje może mieć negatywny wpływ na osoby niepełnosprawne zajmujące się odbiorem odpadów w mieście Ursynów. ”Nie możemy stanąć do przetargu, ponieważ zajmujemy się odbiorem tylko odpadów suchych, zmieszanych nie odbieramy” mówił Marek Łukomski, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia "Ekon". „Mamy nadzieję, że ci najwięksi nas przygarną. Prowadzimy z nimi rozmowy”. Stowarzyszenie "Niepełnosprawni dla środowiska EKON" pomaga osobom niepełnosprawnych już od 9 lat. Podopieczni zajmują się zbiórką selektywną odpadów w Ursynowie. Stowarzyszenie zatrudnia około 1300 osób, z czego aż 92 procent to niepełnosprawni. Osoby te w większości nie maja szans na znalezienie jakiejkolwiek innej pracy. Ośrodek pozwala na powrót takich osób do społeczeństwa oraz ich aktywizację zawodową. Pracownicy Ekonu zajmują się zbieraniem posegregowanych odpadów od mieszkańców Ursynowa. Tak zebrane odpady wędrują do sortowni gdzie są ostatecznie poddawane segregacji. Uzyskuje się w ten sposób 18 różnych frakcji odpadowych. Następnie przekazywane są one do podmiotów zajmujących się ich wykorzystaniem, między innymi: hutom, papierniom, zakładom przetwórstwa, zakładów produkcji paliw alternatywnych. Praktycznie żaden odpad nie jest przekazywany na składowisko.

Chcąc pozostać na rynku, Stowarzyszenie planuje zwiększenie obszaru swojej działalności. Niezbędna jest także rozbudowa sortowni oraz zwiększenie zatrudnienia. Ważnym aspektem dla przetrwania przedsiębiorstwa na rynku jest podjęcia współpracy z innymi firmami zajmującymi się odpadami. Tylko dzięki podjęciu ścisłej kooperacji firma będzie miała szansę stanąć w przetargu organizowanym przez miasto.

 

Źródła: gazeta.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter