Top komunalka listopad 2018

Interpretacja przepisu - ustawa o odpadach

Założony przez GOŚĆ 23 październik 2014 o 14:51

Dzień dobry!

Artykuł 28 Ustawy o odpadach (Dz. U. 2013 poz. 21) dopuszcza przeniesienie odpowiedzialności za wytworzone odpady na rzecz jednego z wytwórców odpadów (ewidencja, sprawozdawczość i gospodarowanie zgodne z obowiązującymi przepisami OŚ), którzy zajmują tę samą nieruchomość. Czy takie przeniesienie może obejmować przedsiębiorstwo produkcyjne (nie wymaga uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów), które dzierżawi część terenu (budynku) do którego inne przedsiębiorstwo produkcyjne (posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów) posiada tytuł prawny ?

Pozdrawiam

Gość21 marzec 2018 o 14:16

Gość napisał:


Gość napisał:


Witam, zaszła w naszym zakładzie rozbieżność zdań co do interpretacji odpadów z targowiska. My jesteśmy administratorem tego terenu. I z tego terenu sami zbieramy odpady do znajdujących się tam kontenerów, do których również dorzucają się handlujący. Następnie w ramach decyzji na zbieranie i transport sami te odpady wywozimy na naszą stację przeładunkową, gdzie przekazujemy następnemu zbierającemu.
Jak ewidencjonować te odpady, jako wytworzone czy odebrane, czy też zebrane ??
 

Jak dla mnie jesteście wytwórcą. I tutaj moje pytanie- czy Wasze pytanie związane jest przygotowaniem sprawozdania ?

Tak i gdzie jako wytwórca odpadów z targowiska powinniśmy ujmować dane?



F3odpowiedz
F4cytuj

Gość21 maj 2018 o 13:02

Art. 3. 1.  w ustawie jest mowa o:
  zbieraniu odpadów – rozumie się przez to gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania (…). Czy odpady komunalne, które odbieramy np. z podmiotów o kodzie 150101 lub 150102, które trafiają najpierw na naszą stację przeładunkową, wpisujemy do ewidencji jako odebrane czy zebrane ?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość23 maj 2018 o 07:54

Gość napisał:

Art. 3. 1.  w ustawie jest mowa o:
  zbieraniu odpadów – rozumie się przez to gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania (…). Czy odpady komunalne, które odbieramy np. z podmiotów o kodzie 150101 lub 150102, które trafiają najpierw na naszą stację przeładunkową, wpisujemy do ewidencji jako odebrane czy zebrane ?


Stacja przeładunkowa jest miejscem zbierania
F3odpowiedz
F4cytuj

Gość24 maj 2018 o 07:50

Gość napisał:


Gość napisał:


Art. 3. 1.  w ustawie jest mowa o:
  zbieraniu odpadów – rozumie się przez to gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania (…). Czy odpady komunalne, które odbieramy np. z podmiotów o kodzie 150101 lub 150102, które trafiają najpierw na naszą stację przeładunkową, wpisujemy do ewidencji jako odebrane czy zebrane ?



Stacja przeładunkowa jest miejscem zbierania

To znaczy, że  odpadów, które odbieramy z firm i trafiają na stację przeładunkową nie możemy uwzględniać w poziomach odzysku i recyklingu (ponieważ to trzeba rejestrować, jako zbieranie ?)  A tych , które zbieramy też nie możemy brać do obliczeń poziomów?

W takim razie nasza działalność jest bezsensowna, ponieważ nie możemy wykazać się poziomami, mimo, że je uzyskujemy i możemy zapłacić karę?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość30 maj 2018 o 14:15

Do Gość:


Ale stacja przeładunkowa jest miejscem zbierania- spełnia definicję o której pisałas. Nie oznacza to braku sensu prowadzonej działanosci.
Tworzysz na to samo dwie KEO- jedną nazwijmy to gminną KEO- czyli informacja o odebranych odpadach komunalnych i daną masę wskazujesz jako odpady odebrane a dalej odpady przekazane-podając w miejscu KPO adres stacji przeładunkowej i druga KEO dla stacji przeładunkowej (zaznaczasz działalność w zakresie Zb) na tą samą ilość, ale odpadów przyjętych (nazwijmy to przesuniętych do zbierania w stacji przeładunkowej) a w miejscu nr KPO znów podajesz adres stacji. W ten sposób sprawozdając się z masy odebranych odpadów nie tracisz poziomów :) 
F3odpowiedz
F4cytuj

Gość01 czerwiec 2018 o 06:59

Gość napisał:


Do Gość:




Ale stacja przeładunkowa jest miejscem zbierania- spełnia definicję o której pisałas. Nie oznacza to braku sensu prowadzonej działanosci.

Tworzysz na to samo dwie KEO- jedną nazwijmy to gminną KEO- czyli informacja o odebranych odpadach komunalnych i daną masę wskazujesz jako odpady odebrane a dalej odpady przekazane-podając w miejscu KPO adres stacji przeładunkowej i druga KEO dla stacji przeładunkowej (zaznaczasz działalność w zakresie Zb) na tą samą ilość, ale odpadów przyjętych (nazwijmy to przesuniętych do zbierania w stacji przeładunkowej) a w miejscu nr KPO znów podajesz adres stacji. W ten sposób sprawozdając się z masy odebranych odpadów nie tracisz poziomów :) 

czyli odpad, którym gospodarujemy ma być rejestrowany dwa razy i jego ilość wykazywana  w dwóch sprawozdaniach? Do gminy, jako odebrany i do marszałka jako zabrany?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość05 czerwiec 2018 o 09:30

Do Gość:
Dokładnie- dwa sprawozdania z tego samego ;)

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość06 czerwiec 2018 o 07:42

Co dokładnie należy rozumieć pod pojęciem "Sprzedawca odpadów" ?

Czy my, jako zbierający , odbierający odpady, a czasem zdarza się coś wytworzyć poza instalacją, a następnie przekazujemy dalej (czasem odpłatnie) jesteśmy "sprzedawcą odpadów" ?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość07 czerwiec 2018 o 10:18

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość08 czerwiec 2018 o 08:08

Gość napisał:

Do Gość:
Dokładnie- dwa sprawozdania z tego samego ;)

To nie przejdzie, wyjdą nieścisłości w sprawozdaniu gminnym do marszałka.
My ewidencjonujemy te odpady jako odebrane (odebrane z posesji).

F3odpowiedz
F4cytuj
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Administratorem danych osobowych jest Effeko sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.