Top baner ekosoft  grudzien 2018  wersja 7

Kiedy naliczamy opłaty w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza?

Wprowadzanie gazów lub pyłów jest najczęściej występującym typem korzystania ze środowiska. Nie wszyscy wiedzą, że rozliczyć trzeba nawet emisji z samochodów służbowych. Poniżej wymieniamy pełen zakres działalności, który podlega obowiązkowi rozliczania opłat:

 • spalanie paliw w silnikach spalinowych (np.: użytkowanie samochodów, maszyn budowlanych, pojazdów szynowych, ciągników rolniczych, wózków widłowych itp.);

 • spalanie paliw w kotłowniach i agregatach prądotwórczych;

 • przeładunek paliw (np.: stacje paliw, własny zbiornik paliwa na terenie zakładu);

 • prowadzenie procesów technologicznych (np.: spawanie, lakierowanie, malowanie, obróbka drewna lub metali, galwanizacja, wyrób masy bitumicznej, chów lub hodowla zwierząt itp.)

 • eksploatacja urządzeń klimatyzacyjnych w przypadku ubytku czynnika chłodzącego (np. w biurach, halach technologicznych).

Co ważne emisję w ramach użytkowania pojazdów, kotłów do 5 MW, przeładunku paliw oraz chowu i hodowli drobiu można rozliczyć tzw. metodą ryczałtową (uproszczoną) bez konieczności korzystania ze wskaźników emisji.

Wskaźnik to wielkość emisji danej substancji liczona w kg na jednostkę zużycia substancji / paliwa / wielkość produkcji / czas pracy instalacji itp.

--
Materiały publikowane w Serwisie odpady-help.pl, nie stanowią porad prawnych lub innego profesjonalnego doradztwa. Redakcja Serwisu odpady-help.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wiedzy publikowanej na łamach serwisu, w szczególności za szkody lub straty poniesione przez kogokolwiek wskutek jakiegokolwiek wykorzystania treści umieszczonych w Serwisie.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych w Serwisie odpady-help.pl.
Powrót
Top baner ekosoft  grudzien 2018  wersja 7

Newsletter


Administratorem danych osobowych jest Effeko sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.