Top szkolenie komunalne3

Kiedy rozliczamy opłaty w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza?

Wprowadzanie gazów lub pyłów jest najczęściej występującym typem korzystania ze środowiska. Nie wszyscy wiedzą, że rozliczyć trzeba nawet zwykłe samochody służbowe. Poniżej wymieniamy pełen zakres działalności, który podlega obowiązkowi rozliczania opłat:

  • spalanie paliw w silnikach spalinowych (np.: użytkowanie samochodów, maszyn budowlanych, pojazdów szynowych, ciągników rolniczych, wózków widłowych itp.);

  • spalanie paliw w kotłowniach i agregatach prądotwórczych;

  • przeładunek paliw (np.: stacje paliw);

  • prowadzenie procesów technologicznych (np.: spawanie, lakierowanie, malowanie, obróbka drewna, galwanizacja, wyrób masy bitumicznej, chów lub hodowla zwierząt itp.)

  • eksploatacja urządzeń klimatyzacyjnych w przypadku ubytku czynnika chłodzącego (np. w biurach, halach technologicznych).

Co ważne emisję w ramach użytkowania pojazdów, kotłów do 5 MW, przeładunku paliw oraz chowu i hodowli zwierząt można rozliczyć tzw. metodą ryczałtową bez konieczności korzystania ze wskaźników.

Wskaźnik to wielkość emisji danej substancji liczona w kg na jednostkę zużycia substancji/paliwa/wielkość produkcji/czas pracy instalacji itp.

--
Materiały publikowane w Serwisie odpady-help.pl, nie stanowią porad prawnych lub innego profesjonalnego doradztwa. Redakcja Serwisu odpady-help.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wiedzy publikowanej na łamach serwisu, w szczególności za szkody lub straty poniesione przez kogokolwiek wskutek jakiegokolwiek wykorzystania treści umieszczonych w Serwisie.

Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych w Serwisie odpady-help.pl.

Powrót

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.