Top komunalka listopad 2018

Zlecenie transportu a wpis do BDO

Założony przez Gość 30 październik 2018 o 12:37
Jeżeli firma zlecająca tranposrt odpadu posiada wpis do BDO , to ja jako transportujący już nie potrzebuję tego wpisu ?

Gość30 październik 2018 o 13:43

Nie nie.... wpis do rejestru musi mieć ta firma, która fizycznie przewozi odpad.
Zwolnienie z wpisu do rejestru z zakresu działu VII (transport odpadów) dotyczy tylko przypadku, kiedy wytwórca odpadu sam wiezie swoje odpady.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość30 październik 2018 o 13:59

Do Gość:
Dziękuje za odpowiedź, czy mógłbyś podać źrodło albo artykuł/ustęp, w którym jest to opisane ?  Próbuję sam znaleść, ale coś mi umyka, albo źle interpretuję .

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość31 październik 2018 o 08:37


Przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania zezwolenia na transport odpadów, o ile transportuje wytworzone przez siebie odpady. artykuł 233 ust 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach wskazuje, że do czasu utworzenia rejestru, o którym mowa wart 49 ww. ustawy, transportujący odpady są obowiązani do uzyskania zezwolenia na transport odpadów na podstawie przepisów określonych w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach - dalej u.o. z 2001 r. Jednakże należy przypomnieć, że zgodnie z u.o. z 2001 r. transport wytworzonych przez siebie odpadów nie wymagał uzyskania zezwolenia. W związku z powyższym obecnie aż do dnia złożenia wniosku o wpis do rejestru lub uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorca transportujący wytworzone przez siebie odpady nie musi posiadać stosownego zezwolenia na transport odpadów.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość31 październik 2018 o 09:24

Witam, czy firma, która posiada nr BDO, może podpisać KPO w miejscu transportującego, jeśli w rejestrze nie ma uzupełnionego działu VII?? to nie są wytworzone przez nich odpady.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość31 październik 2018 o 15:54

Gość napisał:

Do Gość:
Dziękuje za odpowiedź, czy mógłbyś podać źrodło albo artykuł/ustęp, w którym jest to opisane ? Próbuję sam znaleść, ale coś mi umyka, albo źle interpretuję .


Jeżeli interesuje Pana, które podmioty
są objęte obowiązkiem rejestracji BDO, proszę zapoznać się z  art. 50
ustawy o odpadach. Zapis ten, wymienia transportujących odpady jako tych
przedsiębiorców, którzy muszą złożyć wniosek o wpis do rejestru. W przypadku otrzymania
numeru rejestrowego BDO, nie będzie już konieczności uzyskiwania zezwoleń na
transport odpadów. Warto również wiedzieć, że ustawa o odpadach w art.
51 ust. 2 pkt 4, przewiduje zwolnienie z uzyskania wpisu do rejestru BDO w
zakresie działu VII m. in. transportującego, ale dotyczy to sytuacji, w której
przewozi on wytworzone przez siebie odpady.


F3odpowiedz
F4cytuj

Gość05 listopad 2018 o 08:25

Do Gość:
Firma która nie posiada wpisu do BDO w dziale VII (transportujący odpady) nie może "podbija" kart Przekazania Odpadów  (dalej KPO) nie wytworzonych przez siebie odpadów.  Tylko podmiot posiadający wpis w tym zakresie może transportować odpady a co za tym idzie podpisywać KPO. 

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość06 listopad 2018 o 19:13

Dzień dobry,

Pozwolę sobie zadać pytanie gdyż męczy mnie pewna kwestia. Załóżmy, że zlecam firmie X przewóz odpadów grupy 15 do mnie na plac. Firma X z giełdy transportowej łapie przewoźnika firmę Y. X i Y posiadają numery BDO. Czy na KPO oraz innych dokumentach powinna widnieć nazwa X i numer BDO X jako transportującego? Czy może nazwa Y i BDO Y? Fakturę dostałem oczywiście od X. 

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość07 listopad 2018 o 08:32

 W przedstawionej sytuacji transportującym odpady jest przewoźnik (firma Y), dlatego na KPO oraz innych dokumentach należałoby umieszczać jego numer rejestrowy BDO.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość07 listopad 2018 o 09:57

Gość napisał:

Dzień dobry,

Pozwolę sobie zadać pytanie gdyż męczy mnie pewna kwestia. Załóżmy, że zlecam firmie X przewóz odpadów grupy 15 do mnie na plac. Firma X z giełdy transportowej łapie przewoźnika firmę Y. X i Y posiadają numery BDO. Czy na KPO oraz innych dokumentach powinna widnieć nazwa X i numer BDO X jako transportującego? Czy może nazwa Y i BDO Y? Fakturę dostałem oczywiście od X. 

A ja słyszałem, ze zależy od treści umowy miedzy firmą X i Y. Jeśli umowa jest na transport odpadów to KPO podbija firma Y. Jeśli umowa jest na wynajęcie sprzętu transportowego (czasami z kierowcą) to KPO podbija firma X. Ale nie udało mi się tego potwierdzić.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość08 listopad 2018 o 11:28

Gość napisał:


Gość napisał:


Dzień dobry,

Pozwolę sobie zadać pytanie gdyż męczy mnie pewna kwestia. Załóżmy, że zlecam firmie X przewóz odpadów grupy 15 do mnie na plac. Firma X z giełdy transportowej łapie przewoźnika firmę Y. X i Y posiadają numery BDO. Czy na KPO oraz innych dokumentach powinna widnieć nazwa X i numer BDO X jako transportującego? Czy może nazwa Y i BDO Y? Fakturę dostałem oczywiście od X.

A ja słyszałem, ze zależy od treści umowy miedzy firmą X i Y. Jeśli umowa jest na transport odpadów to KPO podbija firma Y. Jeśli umowa jest na wynajęcie sprzętu transportowego (czasami z kierowcą) to KPO podbija firma X. Ale nie udało mi się tego potwierdzić.



Nie mogę się z Panem zgodzić, przy
transporcie odpadów należy postępować zgodnie z 
art. 24 ustawy o odpadach, a nie sugerować się treściami umów zawartymi
miedzy firmami. Tak jak jest napisane wyżej w
przedstawionej sytuacji transportującym odpady jest przewoźnik (firma, Y),
dlatego na KPO oraz innych dokumentach należałoby umieszczać jego numer
rejestrowy BDO.


F3odpowiedz
F4cytuj
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Administratorem danych osobowych jest Effeko sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.