BDO - baza danych

Założony przez 02 lipiec 2015 o 14:41

Czy już powstał rejestr BOD ?

Gość15 luty 2018 o 11:43

Gość napisał:

Czy w formularzu aktualizacyjnym BDO Dz. I należy wpisać w miejsce kropek Marszałek Województwa....... nazwę województwa, czy jego imię, nazwisko, czy adres....?


W tym miejscu należy wpisać nazwę województwa :)
F3odpowiedz
F4cytuj

Gość15 luty 2018 o 13:43

Gość napisał:


Gość napisał:






Dzień dobry




Mam kilka pytań odnośnie formularza rejestrowego i


aktualizacyjnego.




1. Zgodnie z informacją MŚ https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/rejestr-bdo-juz-dostepny/


m.in. zbierający zużyty sprzęt są zobowiązani złożyć do 28 lutego 2018 r.


wniosek o zmianę wpisu w nowym rejestrze (chodzi o nowe grupy sprzętu).




Na pierwszej stronie formularza aktualizacyjnego trzeba


podać numer rejestrowy, ale przecież do końca lutego pewnie go nie otrzymam.


Jak mam aktualizować wpis, którego jeszcze nie mam. Jaki numer wpisać?




2. Czy mogę na formularzu od razu zaznaczyć, że jest to


formularz aktualizacyjny i rejestrowy (chcę za jednym razem dokonać aktualizacji


w zakresie zbierania zużytego sprzętu i zarejestrować się jako transportujący


odpady)




3. Czy mam wypełnić również dział XI? Nie bardzo wiem kogo on dotyczy?




4. Czy wysyłam tylko te strony, z odpowiednimi działami,


które wypełniam?




1. W wielkopolskim urzędzie marszałkowskim otrzymaliśmy informacje, aby w przypadku aktualizacji dla zbierających zseie pole z numerem zostawić puste 


2. Zgodnie z informacją z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego można składać jeden wniosek tylko w piśmie przewodnim dopisać że jest to wniosek o wpis (i podać zakres) oraz aktualizacja zseie.
4. Wysyłamy tylko te strony które wypełniamy.
F3odpowiedz
F4cytuj

Gość15 luty 2018 o 14:27

Zgodnie z interpretacją ministra m.in. zbierający zużyty sprzęt jest zobowiązany do 28 lutego złożyć wniosek o zmianę wpisu do rejestru poprzez formularz aktualizacyjny.
Wypełniłam dział I oraz dział IV tab. 2. Czy muszę również wypełnić dział VII dotyczący "transportującego odpady", jeżeli już posiadamy decyzję na transport odpadów? Może się mylę, że w interpretacji pisze, że to jest rejestrowane "z urzędu" ?
I czy coś wpisać w dziale XI , jeżeli interpretacja mówi, że posiadacze odpadów, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 1-5 zostaną również wpisani do rejestru z urzędu ? ..a my mamy decyzję na zbieranie i wpis do działalności regulowanej...

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość16 luty 2018 o 10:17

Gość napisał:

Zgodnie z interpretacją ministra m.in. zbierający zużyty sprzęt jest zobowiązany do 28 lutego złożyć wniosek o zmianę wpisu do rejestru poprzez formularz aktualizacyjny.
Wypełniłam dział I oraz dział IV tab. 2. Czy muszę również wypełnić dział VII dotyczący "transportującego odpady", jeżeli już posiadamy decyzję na transport odpadów? Może się mylę, że w interpretacji pisze, że to jest rejestrowane "z urzędu" ?
I czy coś wpisać w dziale XI , jeżeli interpretacja mówi, że posiadacze odpadów, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 1-5 zostaną również wpisani do rejestru z urzędu ? ..a my mamy decyzję na zbieranie i wpis do działalności regulowanej...


Akurat transportujący nie są wpisywani z urzędu, tylko na wniosek (patrz art.50 u.1 punkt 5b)). Wpis do rejestru zastępuje wydane zezwolenie na transport- stąd bez wniosku o wpis, 24 lipca straci ważność Państwa decyzja.
F3odpowiedz
F4cytuj

Gość16 luty 2018 o 14:33

Gość napisał:



Dzień dobry


Mam kilka pytań odnośnie formularza rejestrowego i

aktualizacyjnego.


1. Zgodnie z informacją MŚ https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/rejestr-bdo-juz-dostepny/

m.in. zbierający zużyty sprzęt są zobowiązani złożyć do 28 lutego 2018 r.

wniosek o zmianę wpisu w nowym rejestrze (chodzi o nowe grupy sprzętu).


Na pierwszej stronie formularza aktualizacyjnego trzeba

podać numer rejestrowy, ale przecież do końca lutego pewnie go nie otrzymam.

Jak mam aktualizować wpis, którego jeszcze nie mam. Jaki numer wpisać?


2. Czy mogę na formularzu od razu zaznaczyć, że jest to

formularz aktualizacyjny i rejestrowy (chcę za jednym razem dokonać aktualizacji

w zakresie zbierania zużytego sprzętu i zarejestrować się jako transportujący

odpady)


3. Czy mam wypełnić również dział XI? Nie bardzo wiem kogo on dotyczy?


4. Czy wysyłam tylko te strony, z odpowiednimi działami,

które wypełniam?


Odpowie sobie sam, może się przyda.
Po rozmowie z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu wypełniłem formularz następująco:
Ad 1. Nie wpisujemy numeru rejestrowego przy aktualizacji (chodzi o zbierających zużyty sprzęt)
Ad 2. Na jednym formularzu dokonałem aktualizacji i rejestracji (transport odpadów)
Ad 3. Nie wypełniałem działu XI. Usłyszałem, że będąc na szkoleniu nie bardzo potrafiono wytłumaczyć po co ten dział;)
Ad 4. Wysyłamy tylko te strony , które nas dotyczą.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość19 luty 2018 o 14:35

Witam, mam pytanie, mam wydane pozwolenie na rekultywacje terenu poprzez masy odwalowe z odlewni, i sam sobie je odbieram i transportuje, i na transport tez mam wydane pozwolenie. I teraz ,do rejestru bede wpisanny z urzedu z racji posiadania pozwolenia na ten sposob  przetwarzania odebranych odpadow, a czy transport mam rejestrowac na moj wniosek?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość20 luty 2018 o 07:33

Mam kilka pytań odnośnie formularza rejestrowego.

W terminie do dnia 28 lutego 2018 r. podmioty będące:

zbierający zużyty sprzęt

nie prowadzące innej działalności, obowiązane są do uzyskania wpisu do rejestru (art. 84 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym) mają obowiązek złożyć wniosek o zmianę wpisu w rejestrze przez wypełnienie formularza aktualizacyjnego.
Teraz moje pytanie czy będąc również transportującym jak i wytwórcą  odpadów również muszę złożyć wniosek do 28 lutego czy wówczas pozostaje mi termin lipcowy? Chodzi o to czy nie będąc wyłącznie zbierającym zużyty sprzęt  ale prowadząc również transport mogę wszystko zarejestrować do lipca czy i tak muszę do końca lutego zarejestrować się jako zbierający sprzęt a powiedzmy że później do lipca zaktualizować o transport jeszcze?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość20 luty 2018 o 12:25

Czy jeśli jestem wytwórcą odpadów i posiadam zezwolenie na wytwarzanie odpadów od Prezydenta Miasta, a firma zewnętrzna odbiera od firmy odpady to muszę rejestrować się w BDO?

Pozdrawiam

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość21 luty 2018 o 09:18

Gość napisał:

Czy jeśli jestem wytwórcą odpadów i posiadam zezwolenie na wytwarzanie odpadów od Prezydenta Miasta, a firma zewnętrzna odbiera od firmy odpady to muszę rejestrować się w BDO?

Pozdrawiam

W teorii wszyscy posiadający pozwolenie na wytwarzanie powinni zostać wpisani do rejestru z urzędu (art. 51  ustawy o odpadach)

F3odpowiedz
F4cytuj

GGGG22 luty 2018 o 15:51

Witam
Mam pytanie.Otrzymałam dzis nr rejestrowy-prowadze odzysk odpadów i:
1.Nie mogę się zalogować do tego rejestru-po wpisaniu e0maila i nowego hasła-"nic" sie nie dzieje
2.Co mam zrobić z tym wpisem?
3.O jakiej opłacie mówicie? Czy muszę uiscic jakas opłate?
4.W pismie które otrzymałam piszę, że dokonano wpisu z urzędu ale to nie zwalnia mnie z obowiązku złożenia wniosku-trzeba go złożyć?
Jestem laikiem jeli chodzi o takie spray-proszę o info.
Dziekuję.


F3odpowiedz
F4cytuj
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Administratorem danych osobowych jest Effeko sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.